Соціолог пояснив, чи повернуться українські біженці після зупинки війни

Українські біженці вже облаштували своє життя за кордоном. У разі скасування воєнного стану виїдуть для возз’єднання сімей стільки ж, скільки повернуться.
Про це в інтерв’ю РБК-Україна сказав директор Соціологічної групи «Рейтинг» Олексій Антипович.

Як зазначив соціолог, питання повернення біженців складне для дослідження.
«Бо ти звертаєшся до середньостатистичного біженця за кордоном: ти хочеш повернутися до України? «Так, звичайно». А як ти оцінюєш шанси, що ти повернешся, за яких умов? І тоді як дослідник починаєш копатися і розумієш, що людина вже настільки зав’язла в нових обставинах, нових реаліях свого життя, що про повернення вже не так однозначно йдеться. Щоб не сказати, зовсім не йдеться», — розповів Антипович.
За його даними 2023 року, 60% біженців — це люди зі сходу та півдня України. «Донецька, Луганська, Херсонська, Миколаївська, Дніпропетровська, Запорізька, Харківська області. Якщо ми візьмемо оцей пояс, то куди повертатися людям? Зразу питання: де зупиниться війна, чи буде куди повертатися?» — сказав він.
Він наголосив, що за три роки в Польщі, Німеччині чи Італії українці вивчили мову, знайшли роботу та влаштували дітей в садочки.
«Якось людина живе, вона пройшла вже певний рівень адаптації до чогось нового, нових обставин. І тепер людина все це має кинути і повернутись в Україну, на нове місце, де знову пошуки роботи, школи і так далі. Тому сказати, що український біженець сильно це буде хотіти робити, я, на жаль, не можу», — сказав він.
На його думку, є й інша сторона. «Хіба львів’яни не виїжджали, чи мешканці Ужгорода, Чернівців, Тернополя, Франківська? Теж багато поїхали. Вони чому не повертаються? Бо там краще. Бо їм там вже гарно. Бо вони і раніше їздили туди на заробітки. Вони, можливо, нерухомість у Львові попродавали, бо зараз у Львові високі ціни на нерухомість, і прикупили собі щось в тій же Польщі», — додав соціолог.
Додаткова міграція
Антипович також нагадав, що є певний відсоток чоловіків, які зараз не виїзні, але їхні дружини і діти за кордоном.
«Відкриється вікно і вони зроблять спробу поїхати. Думаю, що це все буде в балансі. Скільки повернеться, стільки і виїде», — додав він.
Соціолог переконаний, що ставлення біженців до України і до української влади, якщо не таке саме, то ще краще.
«І чим далі географічно, тим краще. В Німеччині краще, ніж в Польщі. А в США, я думаю, взагалі любити неньку-Україну можна безмежно», — констатував Антипович.

Нагадаємо, більшість біженців залишили Україну ще у 2022 році. За даними Агентства ООН у справах біженців станом на 17 квітня 2025 року було зафіксовано в усьому світі 6,918 млн біженців з України (6,358 млн біженців зафіксовано в Європі і 0,56 млн біженців за межами Європи).
За даними Єврокомісії, кількість одержувачів тимчасового захисту в ЄС становила близько 4,3 млн осіб у січні 2025 року. Передбачається, що кількість залишиться стабільною протягом 2025 року, а потім знизиться до 4,1 млн до кінця 2025 року і до 3,8 млн до кінця 2026 року.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.